دیجی کانفیگ
مرجع تخصصی آموزش وبمستر

تست سرعت وب سایت با ابزارهای Curl و Httpstat

اُکسین گستر

- تبلیغات -

در این مقاله دیجی کانفیگ ابزار های Curl و Httpstat ر به شما معرفی می کنیم که به کمک آن ها می توان تست سرعت وب سایت ها را انجام داد و اطلاعات و تحلیل های مختلفی را دریافت کرد.

زمان بارگزاری وب سایت یکی از عوامل مهمی است که رابطه مستقیمی با روحیه کاربر دارد و اگر شما یک توسعه دهنده وب و یا صاحب یک کسب و کار آنلاین هستید و مسئولیت سازماندهی آن را به عهده دارد، باید آن را یک نکته اصلی تلقی کنید تا کاربران شما هنگام دسترسی به سایت احساس نارضایتی نداشته باشند.

تست سرعت وب سایت با ابزار Curl

در اولین ترفند ما از ابزار CURL استفاده می کنیم که یکی از بهترین ابزارها برای انتقال اطلاعات از یک سرور به سرور دیگر با استفاده از یکی از پروتکل های پشتیبانی شونده FILE ، FTP ، FTPS ، HTTP ، HTTPS می باشد استفاده می کنیم.

این ابزار به شکلی طراحی شده که می تواند بدون دخالت کاربر کار کند. برای استفاده از این ابزار می توانید به صورت زیر عمل کنید.

ابتدا با دستور زیر این ابزار را بر روی لینوکس خود نصب کنید:
apt install curl

سپس طبق دستورات زیر می توانید سرعت بارگزاری سایت ها را در حالت http و https به دست آورید.

برای سایت های HTTP

curl -s -w 'Testing Website Response Time for :%{url_effective}nnLookup Time:tt%{time_namelookup}nConnect Time:tt%{time_connect}nAppCon Time:tt%{time_appconnect}nRedirect Time:tt%{time_redirect}nPre-transfer Time:t%{time_pretransfer}nStart-transfer Time:t%{time_starttransfer}nnTotal Time:tt%{time_total}n' -o /dev/null http://www.datisnetwork.com

تست سرعت وب سایت

برای سایت های HTTPS

$ curl -s -w 'Testing Website Response Time for :%{url_effective}nnLookup Time:tt%{time_namelookup}nConnect Time:tt%{time_connect}nAppCon Time:tt%{time_appconnect}nRedirect Time:tt%{time_redirect}nPre-transfer Time:t%{time_pretransfer}nStart-transfer Time:t%{time_starttransfer}nnTotal Time:tt%{time_total}n' -o /dev/null https://www.datisnetwork.com

تست سرعت وب سایت

همانطور که در سینتکس کامند بالا میبینید این کامند بسیار طولانی بوده و بخاطر سپردنش سخت است، بنابراین شما میتوانید متد بالا را به روش اسانی نیز استفاده کنید ، فقط نیاز است که یک فایل “Content.txt” ایجاد کنید و دستور زیر را در آن ذخیره کنید.

Website Response Time for :%{url_effective}nnLookup Time:tt%{time_namelookup}nConnect Time:tt%{time_connect}nPre-transfer Time:t%{time_pretransfer}nStart-transfer Time:t%{time_starttransfer}nnTotal Time:tt%{time_total}n

سپس این دستور را در لینوکس خود اجرا کنید.

curl -s -w “@content.txt” -o /dev/null https://www.digiconfig.ir

تست سرعت وب سایت با ابزار HTTPSTAT

متد دوم با ابزار HTTPSTAT است که در حقیقت یک فایل اسکریپتی پایتون می باشد و هیچگونه وابستگی ندارد و کاملا با پایتون ۳ سازگاری دارد.
برای نصب و استفاده از این ابزار می توانید دستور زیر را در محیط ترمینالی لینوکس وارد کنید:

git clone https://github.com/reorx/httpstat

سپس بعد از کلون شدن ابزار وارد پوشه مربوطه شده و برای استفاده از HTTPSTAT دستور زیر را درترمینال تایپ کنید:

python httpstat.py https://www.digiconfig.ir

تست سرعت وب سایت با ابزار HTTPSTAT

شما در عکس بالا جدول ASCII را میبنید که نشان میدهد هر پردازش چقدر زمان برده است که احتمالا برای اکثر مردم مهمترین مرحله “server Processing” میباشد. با کمک ابزار HTTPSTAT شما به اسانی میتوانید سرعت بار گزاری و عملکرد وبسایت خودتون رو تست کنید.

 

اُکسین گستر

- تبلیغات -