دیجی کانفیگ
مرجع تخصصی آموزش وبمستر

وای فای ۶ چیست؟ بررسی استاندارد IEEE 802.11ax یا Wi-Fi 6

اُکسین گستر

- تبلیغات -

وای فای ۶ (Wi-Fi 6) یا استاندارد IEEE 802.11ax نسل جدید ارتباطات وای فای یا وایرلس است که سرعت بیشتری نسبت به نسخه های پیشین دارد و عملکرد بهتری در محدوده سرویس می تواند داشته باشد، در این مقاله دیجی گانفیگ بیشتر با وای فای ۶ آشنا می شوید، همراه ما باشید.

وای فای 6 چیست؟ بررسی استاندارد IEEE 802.11ax یا Wi-Fi 6

نسخه های وای فای :

البته از آن‌جایی که نسخه‌های قدیمی‌تر وای فای به طور گسترده در دست استفاده نیستند، به طور رسمی نام‌گذاری نشده‌اند، ولی اگر این امر صورت می‌گرفت نام‌گذاری آن‌ها به شکل زیر انجام می‌شد:

  • وای فای ۱ در واقع همان «۸۰۲.۱۱b» می‌شد که در سال ۱۹۹۹ عرضه شده است.
  • وای فای ۲ جایگزین نام «۸۰۲.۱۱a» قرار می‌گرفت که همچنین در سال ۱۹۹۹ عرضه شده است.
  • وای فای ۳ نیز به جای «۸۰۲.۱۱g» استفاده می‌شد که در سال ۲۰۰۳ راه خود را به بازار پیدا کرده است.
  • وای فای ۴ همان «۸۰۲.۱۱n» است که در سال ۲۰۰۹ به بازار عرضه شد.
  • وای فای ۵ نام جدید «۸۰۲.۱۱ac» است که در سال ۲۰۱۴ به بازار عرضه شد.
  • وای فای ۶ نام نسخه‌ی جدید وای فای است که با نام «۸۰۲.۱۱ax» نیز شناخته می‌شود. این نسخه برای عرضه در سال ۲۰۱۹ برنامه‌ریزی شده است.

همچنین اعلام شده که ممکن است این عدد گذاری‌ها در نرم‌افزارها نیز پیاده‌سازی شوند تا زمان اتصال به وای فای بتوانید به سادگی تشخیص دهید که کدام وای فای سریع‌تر و جدیدتر است. در نتیجه امکان دارد که به زودی این ویژگی را در تلفن، تبلت یا لپ‌تاپ خود مشاهده کنید.

همانند همیشه، جدیدترین استاندارد وای فای می‌تواند با بیشترین سرعت داده‌ها را منتقل کند. اگر از یک روتر استفاده می‌کنید که تنها یک دستگاه به آن وصل است، سرعت انتقال داده‌هایتان با وای فای ۶ به نسبت شرایطی برابر با وای فای ۵ تا %۴۰ بیشتر خواهد بود.

وای فای ۶ توانسته داده‌ها را به طور بهتری رمزنگاری کند که باعث شده به این دستاورد برسد. به طور کلی بیشتر بسته‌ها در یک موج رادیویی قرار می‌گیرند. به مرور چیپ‌هایی که کار رمزنگاری و رمزگشایی این سیگنال‌ها را بر عهده دارند قدرتمندتر شده و می‌توانند کارهای بیشتری را انجام دهند.

این استاندارد جدید حتی می‌تواند سرعت شبکه‌های ۲.۴GHz را نیز افزایش دهد. در حالی که صنعت برای کاهش تداخلات در شبکه به وای فای ۵۰GHz روی آورده است، وای فای ۲.۴GHz هنوز بهتر می‌تواند از اجسام جامد (نظیر دیوار) عبور کند. همچنین امروزه که استفاده از تلفن‌های بی‌سیم قدیمی و نمایشگرهای کوچک بی‌سیم کاهش پیدا کرده است، تداخلات زیادی نیز برای وای فای ۲.۴GHz وجود نخواهد داشت.

عملکرد بهتر وای فای ۶ در مناطق شلوغ

زمانی که در جایی شلوغ باشید که وای فای دستگاه‌های زیادی روشن باشد، معمولا وای فای در عملکرد خود با مشکل روبه‌رو خواهد شد.

برای مثال یک استادیوم، فرودگاه، هتل، فروشگاه یا حتی یک اداره‌ی شلوغ را تصور کنید که همه در آن به وای فای وصل شده‌اند.

در چنین شرایطی معمولا وای فای کندی خواهید داشت.

وای فای ۶ یا «۸۰۲.۱۱ax» از تکنولوژی‌های جدید زیادی استفاده کرده است تا در چنین شرایطی به شما کمک کند. به گفته‌ی اینتل، وای فای ۶ می‌تواند میانگین سرعت وای فای هر شخص در مناطق شلوغ را تا «حداقل چهار برابر» افزایش دهد.

این نکته فقط برای مناطق شلوغ صدق نمی‌کند. حتی اگر در خانه باشید و دستگاه‌های زیادی به وای فای شما متصل باشند نیز این افزایش سرعت را احساس خواهید کرد.

استاندارد IEEE 802.11ax قابلیت MU-MIMO و OFDMA را نیز با خود دارد.

تمامی این ها بهمراه پشتیبانی از MIMO 8*8 در هر دوجهت uplink/downlink باعث افزایش کارآیی در دستگاه هایی می شود که از این استاندارد پشتیبانی می کنند.

در Wi-Fi 6 ما یک دهانه فرکانسی عالی ۱۶۰MHz داریم که همین مسئله به ما کمک می کند تا بتوانیم پهنای باند وسیعی را منتقل کنیم. این استاندارد برخلاف استاندارد قبلی یعنی استاندارد AC در هر دو باند فرکانسی ۲٫۴GHz و ۵GHz کار می کند.

در استانداردهای قبلی از OFDM استفاده می شد اما در استاندارد Wi-Fi 6 این قابلیت پیشرفته شده و از OFDMA بهره می برد و همین مسئله بازدهی را تا حد زیادی افزایش می دهد.

در یک استاندارد که از قابلیت OFDMA استفاده می کند شما می توانید در هر بار ارسال دیتای بیشتری را منتقل کنید و کاربران را در صف انتظار قرار ندهید.

منبع wi-fi.org
اُکسین گستر

- تبلیغات -