دیجی کانفیگ
مرجع تخصصی آموزش وبمستر

WDS یا Windows Deployment Service چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

اُکسین گستر

- تبلیغات -

WDS مخفف Windows Deployment Service یک سرویس جالب برای مدیران شبکه است که امکان نصب ویندوز برای کلاینت ها در شبکه های بزرگ را بدون نیاز به مراجعه ادمین فراهم می کند و همچنین به کمک WDS می توان ویندوز کلاینت ها را عوض کرد و یا آپدیت های جدید را اعمال کرد که نیاز نباشد تک تک ویندوز ها جداگانه خود را آپدیت کنند.

برای توضیح wds با یک مثال آغاز می کنیم. فرض کنید در سازمانی مشغول به کار هستید و به شما گفتند که قرار است جهت توسعه فاز دوم شرکت، ۱۵۰۰ عدد کامپیوتر خریداری کنیم و وظیفه آماده سازی تمام این سیستم ها و شبکه کردن و … آنها به عهده شما می باشد چه راه حلی دارید؟

نصب ویندوز ها به صورت تک تک و بعد از آن نصب نرم افزارهای مورد نیاز و سپس جوین به دامین و سایر تنظیمات و … ؟

اگر فرض کنیم هر کامپیوتر فقط ۱۰ دقیقه وقت ببرد (که در واقعیت حداقل ۱ ساعت زمان میبرد) تمام کارهای آنها را انجام بدهیم و آماده به کار شود ۱۵۰۰ کامپیوتر چقد وقت شما را می گیرد؟

با فرض هر سیستم ۱۰ دقیقه، ۲۵۰ ساعت زمان میبرد که حدودا ۱۱ روز کامل شما باید فقط عملیات نصب را انجام دهید.

برای حل همچین مشکلی مایکروسافت سرویسی به نام Windows Deployment Service را ارایه کرده که به وسیله این سرویس شما امکان نصب از طریق شبکه و به صورت متمرکز را دارید، به بیان راحت تر نصب ویندوز به همراه تمام نرم افزارهای مورد نیاز و تنظیمات آنها از طریق شبکه که باعث صرفه جویی در زمان شما می شود.

WDS یا Windows Deployment Service چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

 

اُکسین گستر

- تبلیغات -